Adresa: comuna Soveja, judeţul Vrancea

Tel.: 0726.488.111

Hramul: 21 mai – Sf. Împăraţi Constantin şi Elena – mama sa

Stareţă: Stavrofora Irina Nuţă

Mănăstirea Soveja a fost înfiinţată, în anul 2001, în amintirea ctitoriei domnitorului Matei Basarab – fosta Mănăstire Soveja, numită şi Dobromira, zidită în anii 1644‑1645. Biserica, având hramul „Sfinţii Împăraţi Constantin şi Elena”, a fost sfinţită la data de 21 mai 2005. Amplasată într-o zonă geografică de o frumuseţe aparte, bogată în evenimente istorice (aici, ostaşii români au luptat vitejeşte în anii Primului Război Mondial, mulţi jertfindu-se pentru credinţă şi Neam) şi culturale (la Soveja, s-a descoperit cea mai cunoscută variantă literară a baladei „Mioriţa”), Mănăstirea Soveja se constituie ca un reper eclesiastic şi duhovnicesc binecuvântat ce face legătura între trecut şi prezent. Din cauza unui incendiu petrecut la data de 8 martie 2012, clădirea ce adăpostea chiliile şi administraţia mănăstirii a ars; a fost construit un nou imobil, conform documentaţiei întocmite în acest scop.