Luni, 3 octombrie 2016, mai mulți elevi ai Liceului cu Program Sportiv din Focșani, îndrumați de profesorul de Religie, au participat la o activitate de donare de sânge. Elevii clasei a XII-a A (Răzvan Gheorghiaș, Ionuț Pleșu, Teodora Iacob, Vlăduț Paraschiv, Cosmin Boboc, Vlad Bodoc, Gabriel Taftă și Cătălin Moraru), împreună cu preotul George Marian Lățcan, sensibilizați de nevoia acută de sânge din centrele de recoltare, precum și de numeroasele accidente din județ, au luat parte la acțiunea denumită sugestiv Donăm sânge sportiv.

Întâlnirea a avut loc la biserica Sfântul Pantelimon din incinta Spitalului Județean de Urgență Vrancea, acolo unde elevii s-au rugat pentru ca Dumnezeu să îi întărească și să le diminueze emoțiile legate de un asemenea demers, mai ales pentru faptul că ei participau la prima donare de sânge. Evenimentul face parte dintr-o serie de acțiuni similare, menite să conștientizeze populația cu privire la criza de sânge din sistemul medical public românesc. De asemenea, participanții și-au exprimat nădejdea că exemplul lor va fi urmat și de ceilalți liceeni din județ. (Pr. George Marian Lățcan – Parohia Valea Rea, Protoieria Focșani I)