Anul 2017 a fost declarat de către Sfântul Sinod al Bisericii Ortodoxe Române drept Anul omagial al sfintelor icoane, al iconarilor și pictorilor bisericești și Anul comemorativ Justinian Patriarhul și al apărătorilor Ortodoxiei în timpul comunismului, în Patriarhia Română. În acest context, Sectorul teologic-educațional al Patriarhiei Române, în parteneriat cu Ministerul Educației Naționale și Cercetării Științifice, organizează Concursul Național de Creație Icoana și Școala mărturisirii. Concursul se adresează tuturor elevilor din învățământul preuniversitar, urmărind să-i ajute să își descopere, prin activități de creație, noi aptitudini, să își formeze deprinderi, să promoveze practici noi privind învățarea și să realizeze schimbul de experiență între copii. Concursul are trei secțiuni: literară, artistică și multimedia. Fiecare copil participant va alcătui un portofoliu, care să cuprindă o lucrare cu conținut teoretic (din secțiunea literară) și una cu caracter practic (din secțiunea artistică sau multimedia).

În Protoieria Focșani II, s-au înscris la concurs, până în acest moment, copii din următoarele parohii: Parohia Bordeștii de Jos, comuna Bordești; Parohia Slobozia Bradului, comuna Slobozia Bradului; Parohia Voetin, comuna Sihlea; Parohia Petreanu, comuna Poiana Cristei; Parohia Mihălceni, comuna Ciorăști; Parohia Vânători, comuna Vânători; Parohia Golești I, comuna Golești; Parohia Bogza, comuna Sihlea.

Pentru a oferi posibilitatea și altor copii să participe la concurs, Protoieria Focșani II a prelungit perioada de înscriere până la data de 22 martie 2017. Astfel, orice copil – îndrumat de către preot/profesor de religie/limba română/educație plastică – din parohiile sau școlile aflate în cuprinsul Protoieriei Focșani II poate depune, la sediul instituției (Strada Anghel Saligny, nr. 55 A, municipiul Focșani), portofoliul cu lucrările necesare, în conformitate cu regulamentul concursului.