În fiecare an, Arhiepiscopia Buzăului și Vrancei acordă, la inițiativa Înaltpreasfințitului Părinte Arhiepiscop Ciprian, burse de studiu și sociale elevilor și studenților care se remarcă prin rezultatele foarte bune obținute la învățătură, printr-un comportament exemplar, mulți dintre beneficiari fiind apropiați de Sfânta Biserică, implicându-se în proiectele educaționale și catehetice derulate la nivelul Centrului Eparhial și al parohiilor.

Pe parcursul anului școlar și universitar 2021-2022, au fost oferite 18 astfel de burse, costul total al acestora ridicându-se la suma de 55.400 lei.

Începând cu data de 1 octombrie 2022, până la 30 iunie 2023, Arhiepiscopia Buzăului și Vrancei, prin Sectorul Învățământ și activități cu tineretul, a hotărât să acorde următoarele burse de studiu și sociale:

• 12 burse de studiu „Episcopul Chesarie”, în valoare de 300 lei lunar, pentru primii trei elevi cu rezultate foarte bune la învățătură și purtare, din fiecare clasă de la Seminarul Teologic Ortodox „Chesarie Episcopul” din Buzău;
  • 6 burse de studiu „Episcopul Dionisie Romano”, destinate pentru 3 studenți, în cuantum de 700 lei lunar, și pentru 3 elevi de liceu, având valoarea de 500 lei lunar;
  • o bursă socială, de 700 lei lunar, unui student cu posibilități materiale reduse, în vederea susținerii cheltuielilor pentru continuarea studiilor universitare.

Costul total al tuturor acestor burse oferite în anul școlar și universitar 2022-2023 se va ridica la suma de 71.100 lei.