Manifestările prilejuite de hramul Mănăstirii Brazi, închinat Sfântului Sfințit Mucenic Teodosie, Mitropolitul Moldovei, și de aducerea moaștelor Sfântului Apostol Andrei în Eparhia Buzăului și Vrancei de către o delegație a Bisericii Ortodoxe a Greciei din Patras s-au încheiat duminică seară, 22 septembrie 2024, la Ateneul Popular „Maior Gheorghe Pastia” din municipiul Focșani, cu un concert coral, intitulat Spiritualitate și tradiție în cânt. În cadrul acestuia, Corala Ortodoxă Mixtă „Neagu Ionescu” a Catedralei Arhiepiscopale „Înălțarea Domnului” din Buzău și Corala Mixtă a Catedralei „Sfânta Cuvioasă Parascheva” din Focșani au concertat, în premieră, într-o formulă reunită.

La eveniment au participat Înaltpreasfințitul Părinte Arhiepiscop Ciprian, Chiriarhul locului, Înaltpreasfințitul Părinte Hrysostom, Mitropolitului Patrelor, pr. Marian Gegea, vicar administrativ eparhial, părinți consilieri eparhiali, protoiereii din județul Vrancea, oficialități locale și numeroși invitați – clerici, monahi și mireni – care apreciază muzica religioasă și pe cea de tradiție autentică românească, în interpretarea celor două corale.

Sub coordonarea dirijorilor – pr. prof. Gianin-Cristian Oprea și diac. prof. Ionuț Drilia –, publicului i s-a propus o incursiune muzicală de la rugăciunea închinată lui Dumnezeu și Maicii Domnului, inspirată din monodia bizantină, până la nostalgia sau, dimpotrivă, veselia cântecului românesc tradițional, dar și modern. Repertoriul vast a cuprins piese compuse sau armonizate de autori precum: Gavriil Musicescu, Ioan D. Chirescu, Gheorghe Danga, pr. Ion Runcu, Nicolae Lungu, Sabin Pautza, Constantin Arvinte și diac. Valentin Vădănoiu.

La finalul concertului, Părintele Arhiepiscop Ciprian a urcat pe scena Ateneului Popular focșănean și a primit urarea de „La mulți ani!”, din partea celor două corale pe care le-a înființat și le poartă de grijă în Buzău și Focșani, cu ocazia împlinirii a 22 de ani de la hirotonia sa întru arhiereu la București, în data de 22 septembrie 2002. Ierarhul a prezentat contextul binecuvântat în care a avut loc concertul, evidențiind frumoasa colaborare artistică a celor două formații care au prestat admirabil împreună.

Studentă Andreea-Alexandra Perțea

Facultatea de Jurnalism și Științele Comunicării