La Buzău, s-au desfăşurat, marți, 7 februarie 2017, lucrările Consiliului şi Adunării Eparhiale ale Arhiepiscopiei Buzăului şi Vrancei.

Membrii celor două foruri bisericeşti s-au întrunit în Aula brâncovenească a Palatului arhiepiscopal, sub preşedinţia Înaltpreasfinţitului Părinte Arhiepiscop Ciprian, ierarhul locului. În deschiderea lucrărilor, s-a săvârșit o slujbă de Te Deum, în Paraclisul arhiepiscopal Sfinții Împărați Constantin și Elena, unde s-au înălţat rugăciuni de mulţumire către Dumnezeu, pentru binefacerile revărsate asupra clerului şi credincioşilor din Eparhie, în anul care a trecut.

În cadrul şedinţelor Consiliului şi Adunării Eparhiale, au fost analizate, susţinute şi aprobate rapoartele generale anuale ale sectoarelor Administraţiei arhiepiscopale şi s-au trasat obiectivele pentru anul 2017.

Rapoartele generale de activitate au fost întocmite şi prezentate de consilierii şi inspectorii eparhiali, după cum urmează: Pr. Cons. Alin Leontin Balica – Sectorul Administrativ-bisericesc; Pr. Cons. Nicolae Moraru – Sectorul Cultural; Pr. Cons. Cristian Marius Dima – Sectorul Învăţământ şi Activităţi cu Tineretul; Cons. Dragoş-Mihail Olteanu – Sectorul Comunicaţii Media; Pr. Cons. Ionuţ-Cristian Vuţă – Sectorul Social-Filantropic şi Misionar; Cons. Marius-Ciprian Anghel – Sectorul Patrimoniu şi construcţii bisericeşti; Cons. Dan Gavrilă – Oficiul canonico-juridic; Pr. Insp. Mitică Bălan – Corpul de inspecţie bisericească; Arhim. Teoctist Basarab – Sectorul Exarhat; Cons. Marian Gegea – Sectorul Cimitire, monumente şi servicii funerare; Pr. Cons. Ionuţ-Radu Vintilă – Fabrica de lumânări Lumină lină; Pr. Cons. Petrică-Gabriel Roşu – Serviciul Colportaj; Pr. Cons. Ion Chiorbeacă – Sectorul Economic-financiar. Documentele evidenţiază activitatea desfăşurată, pe parcursul anului 2016, în toate domeniile de manifestare a vieţii bisericeşti – pastoral-misionar, cultural-educaţional, social-filantropic şi administrativ-gospodăresc – la nivelul judeţelor Buzău şi Vrancea.

Întâlnirea s-a încheiat cu vizionarea filmului Retrospectiva anului 2016, în Arhiepiscopia Buzăului şi Vrancei, realizat de Sectorul Comunicaţii Media.