Școala Gimnazială „Sfântul Apostol Andrei” din municipiul Buzău a găzduit sâmbătă, 12 martie 2022, faza județeană a Olimpiadei de Religie pentru clasele V-XII. Cei 82 de elevi participanți, proveniți de la mai multe școli și licee din județ, au primit binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Ciprian, Arhiepiscopul Buzăului și Vrancei.

La olimpiadă au fost prezenți: pr. Dragoș-Mihail Olteanu – consilier eparhial la Sectorul Cultural-educațional, prof. Robert-Mugurel Roșioru – inspector pentru disciplina Religie în cadrul Inspectoratului Școlar Județean Buzău, prof. Cătălin Iordache – directorul Școlii „Sfântul Apostol Andrei” din Buzău, dl Gabriel-Mugurel Anghel – profesor de Religie la aceeași unitate de învățământ, și pr. Petrică-Gabriel Roșu – paroh al Parohiei „Sfântul Apostol Andrei” din vecinătate.

Înainte de începerea concursului, Ierarhul a trecut prin fiecare clasă și i-a încurajat pe elevi.

„Vă felicit pe toți cei care ați optat să participați la Olimpiada de Religie, în cadrul căreia veți avea posibilitatea să arătați cunoștințele pe care vi le-ați însușit la ora de Religie. Acestea vor fi apreciate de profesori ca atare, potrivit criteriilor de evaluare a lucrărilor unui examen. Însă mai important este modul în care veți pune în aplicare ceea ce ați învățat în școală. De aceea, vă îndemn să aveți grijă ca învățăturile creștine pe care le primiți din partea profesorilor, întemeiate pe Sfânta Evanghelie a Mântuitorului nostru Iisus Hristos, să fie conștientizate și asumate de voi cu maximă responsabilitate, indiferent de ceea ce doriți să faceți în viață. Așadar, pentru a trăi bucuria împlinirii, ca elevi și, ulterior, ca studenți, în perspectiva slujirii semenilor voștri, de pe diferite trepte ale vieții sociale, străduiți-vă să petreceți cu folos timpul binecuvântat al studiilor, spre bucuria și fericirea părinților și dascălilor voștri. Vă doresc mult succes!”, a spus Înaltpreasfințitul Părinte Arhiepiscop Ciprian.

Cu această ocazie, profesorii le-au oferit elevilor, din partea Centrului Eparhial, iconițe, acatiste și metanii.