Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Ciprian, Arhiepiscopul Buzăului și Vrancei, în perioada 27 noiembrie – 22 decembrie 2023, Asociația „Buna Vestire” Banu din municipiul Buzău a derulat Campania umanitară Dăruiește un zâmbet pentru un copil, care a ajuns la a IV-a ediție.

Organizată în parteneriat cu Inspectoratul Școlar Județean Buzău și alături de mai multe unități de învățământ (Liceul de Arte „Margareta Sterian”, Colegiul Național Pedagogic „Spiru Haret”, Colegiul Național „Bogdan Petriceicu Hasdeu”, Liceul Teoretic „Alexandru Marghiloman”, Școala Postliceală „Florentina Mosora”, Școala Gimnazială „Căpitan Aviator Mircea T. Bădulescu”, Grădinița cu Program Prelungit „Piticot”, Grădinița cu Program Prelungit nr. 6, Grădinița cu Program Prelungit „Gărgărița” – toate din municipiul Buzău –, precum și Școala Gimnazială Stâlpu, Școala Gimnazială „Vasile Cristoforeanu” Râmnicu Sărat și Școala Gimnazială „Constantin Brâncoveanu” Râmnicu Sărat), acțiunea a presupus colectarea unor daruri de Crăciun de la elevii școlilor partenere, dar și de la oameni cu suflet mare, fiind distribuite, în perioada 11-22 decembrie, către aproximativ 400 de copii din familii buzoiene și vrâncene cu posibilități materiale reduse, selectați cu sprijinul preoților din parohii. Darurile au constat în hăinuțe noi, rechizite, dulciuri, jucării, produse igienico-sanitare etc.

Asociația „Buna Vestire” Banu, ce funcționează pe lângă Parohia Banu din municipiul Buzău, a desfășurat, de-a lungul timpului, numeroase proiecte de ajutorare a persoanelor vârstnice și neputincioase, prin distribuirea de alimente neperisabile, iar din anul 2018, proiectele au fost diversificate, având în atenție mai ales copiii, dintre care amintim: Concertul caritabil de colinde Hristos Se naște, slăviți-L!, în cadrul căruia au fost oferite daruri copiilor din parohie, precum și unor copii instituționalizați în diferite centre ale statului; Proiectul O șansă pentru viitor, prin care au fost acordate burse elevilor merituoși; Campania Prevenție și sănătate pentru fiecare comunitate, prin intermediul căreia persoane vulnerabile – în special din zone rurale izolate – beneficiază de consultații medicale de specialitate și investigații imagistice gratuite.

Pr. Ionuț-Radu Vintilă

Paroh al Parohiei Banu din Buzău