Înaltpreasfințitul Părinte Ciprian, Arhiepiscopul Buzăului și Vrancei, a resfințit duminică, 31 decembrie 2023, altarul bisericii mari a Mănăstirii buzoiene Ciolanu, cu hramul „Sfinții Apostoli Petru și Pavel”. În cursul acestui an, prin implicarea directă a Înaltpreasfinției Sale și prin strădania părintelui protos. Veniamin Anghel, starețul așezământului monahal, cu sprijin financiar din partea Centrului Eparhial, au fost efectuate mai multe lucrări la Sfântul Altar și la diaconicon, precum înlocuirea tâmplăriei, rezidirea Sfintei Mese, dotarea cu mobilier bisericesc și cu obiectele de cult necesare slujirii liturgice.

Slujba de sfințire a fost urmată de Sfânta Liturghie, săvârșită de Ierarhul locului, împreună cu un sobor de ieromonahi, preoți, ierodiaconi și diaconi, între care s-au aflat: pr. Ionuț Constantin, pr. Ionuț-Radu Vintilă și pr. Dan Necula, consilieri eparhiali, respectiv pr. Constantin Călin, protopop al Protoieriei Buzău I. Corul Psaltic Misionar „Sfântul Roman Melodul” al Eparhiei a dat răspunsurile la strană.

Omilia din Duminica după Nașterea Domnului a fost rostită de Înaltpreasfințitul Părinte Arhiepiscop Ciprian, care a explicat pericopa evanghelică despre fuga Sfintei Fecioare Maria și a Dreptului Iosif cu Pruncul Iisus în Egipt (Matei 2, 13-23).

În cadrul Sfintei Liturghii, ierodiaconul Porfirie Însurățelu a fost hirotonit în treapta de ieromonah, iar călugărul Clement Artene a primit hirotonia întru ierodiacon, amândoi pe seama Mănăstirii Ciolanu.

La final, Chiriarhul Buzăului și Vrancei i-a felicitat pe cei doi tineri monahi hirotoniți, apoi a adresat un cuvânt de apreciere părintelui stareț Veniamin Anghel și întregii obști a așezământului monastic, urându-le credincioșilor prezenți să pășească în noul an calendaristic 2024 cu pace și sănătate.