Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Ciprian, Arhiepiscopul Buzăului și Vrancei, în perioada 2-28 martie 2024, mai multe parohii din cuprinsul Protoieriei Focșani I au desfășurat activități specifice Lunii pentru viață 2024, dar și Anului omagial al pastorației și îngrijirii bolnavilor, sub îndrumarea pr. protopop Aurel Boțan.

Sâmbătă, 2 martie, în biserica „Adormirea Maicii Domnului” a Parohiei Vidra, copiii din cadrul grupului catehetic au realizat o frumoasă manifestare dedicată mamelor: au recitat cântecele, poezii și au pregătit câteva surprize vizuale și „literare”. În prealabil, dl Adrian Beteringhe, profesor de Religie, a susținut cateheza intitulată „Mama, icoana sufletului meu”. După aceea, fiecare copil a menționat, printr-un singur adjectiv, cum este mama lui, iar din puzzle-ul de însușiri a fost format un panou sub forma cuvântului MAMA, care desemnează – după opinia comună a participanților – un „izvor de viață”. A mai fost realizat și un banner, cu mesajul „Te iubesc, mama!”, pe care fiecare copil și-a imprimat palmele, iar apoi mamele lor au avut de recunoscut mâinile propriului copil. Evenimentul a continuat a doua zi, la căminul cultural din comună, în prezența câtorva sute de oameni. De data aceasta, copiii au pictat un număr de 300 de cruciulițe, pe care le-au oferit tot celor care le-au dăruit viața. La rândul lor, mămicile au cusut, cu motive tradiționale, câteva figurine de fetițe și băieței, care au fost supuse votului publicului. Grupul catehetic al parohiei vrâncene este coordonat de pr. paroh Ștefan Aga.

În prejma praznicului Bunei Vestiri, miercuri, 20 martie, slujitorii și enoriașii Catedralei „Sfânta Cuvioasă Parascheva” din Focșani, reprezentați de pr. paroh Ioan Ploscaru, au dorit să manifeste prețuire pentru darul vieții și pentru femeile care îl transmit, oferind daruri pacientelor de la Secția de Obstetrică-Ginecologie a Spitalului Județean de Urgență „Sfântul Pantelimon” din municipiu. Darurile au constat în icoane, cărți de rugăciuni („Micul Ceaslov”, „Psaltirea” etc.), precum și alte cărți cu tematică duhovnicească, dătătoare de nădejde.

Joi, 21 martie, pr. George-Sabin Bogdan și tinerii membri ai grupului catehetic al Parohiei „Sfântul Gheorghe” din Odobești au efectuat o vizită la Centrul Rezidențial pentru Persoane Vârstnice Odobești, din cadrul DGASPC Vrancea, unde cu toții și-au exprimat recunoștința față de părinții și bunicii generațiilor tinere de astăzi, prin rugăciuni înălțate pentru sănătatea lor trupească și sufletească, dar și prin câteva daruri. La final, a fost organizat un atelier de lectură, în cadrul căruia s-au citit câteva pagini referitoare la darul vieții și la alte întrebări existențiale. Tinerii credincioși participanți s-au bucurat împreună cu vârstnicii, înțelegând faptul că iubirea față de Dumnezeu și față de aproapele este izvorul bunătății, care ne conduce spre mântuire.

O activitate asemănătoare a avut loc joi, 28 martie, la Căminul pentru Persoane Vârstnice Focșani. Pr. prof. George-Marian Lățcan și elevi din clasa a IX-a a Liceului cu Program Sportiv din municipiu s-au aflat în paraclisul centrului social focșănean, unde au interacționat cu seniorii, care i-au felicitat pentru inițiativă și le-au oferit sfaturi pentru viață. Având în vedere vârstele celor prezenți, tematica discuțiilor s-a axat asupra problemei respectării ritmului firesc al vieții și a voii lui Dumnezeu de către omul contemporan. De aceea, activitatea a purtat titlul „Fie mie după cuvântul tău!”, cu trimitere la răspunsul dat de către Fecioara Maria Arhanghelului Gavriil, la evenimentul Bunei Vestiri (Luca 1, 38).