Joi, 19 martie 2015, Înaltpreasfinţitul Părinte Ciprian, Arhiepiscopul Buzăului şi Vrancei, a avut o întâlnire oficială cu Excelenţa Sa, Dl Paul Brummell, Ambasadorul Marii Britanii în România, la Centrul eparhial din Buzău.

La întalnire au participat, alături de Chiriarh, Pc. pr. prof. dr. Gheorghe Sava-Popa, Directorul Seminarului Teologic Ortodox „Chesarie Episcopul“ din Buzău, şi Pc. pr. prof. Cristian Marius Dima, Consilier eparhial la Sectorul Învăţământ şi Activităţi cu Tineretul.

Discuţiile au vizat aspecte istorice din dinamica Arhiepiscopiei Buzăului şi Vrancei, legături ale Bisericii Ortodoxe Române cu alte Biserici creştine, în lumina dialogului interortodox şi interconfesional, perspective social-culturale ale Bisericii locale, cât şi politici educaţionale ale celor două state europene, în special în ceea ce priveşte educaţia religioasă şi cea universitară.

În încheierea întâlnirii, Dl Ambasador a vizitat Palatul brâncovenesc, Catedrala voievodală „Adormirea Maicii Domnului“ şi Paraclisul arhiepiscopal cu hramul „Sfinţii Împăraţi Constantin şi Elena“.