Duminică, 6 august 2023, în Parohia buzoiană Râmnicelu s-a desfășurat un atelier de pictură, la care au participat copii din localitate. Activitatea a fost organizată de pr. paroh George-Marius Pană și pr. coslujitor Florentin Baciu, în parteneriat cu Școala Gimnazială nr. 1 Râmnicelu, reprezentată de dna prof. Nicoleta Meșca. Atelierul de pictură este propunerea venită din partea Protoieriei Râmnicu Sărat, în cadrul Proiectului Catehizarea tinerilor în Arhiepiscopia Buzăului și Vrancei – modele de bună practică, inițiat de Sectorul Învățământ și activități cu tineretul al Eparhiei.

Participanții au fost elevi cu vârste cuprinse între 4 și 14 ani, iar coordonatorul activității a fost dl Costel Șerban, originar din Râmnicelu, care lucrează în cadrul unei echipe de pictori bisericești. Scopul atelierului a fost de a oferi cunoștințe teoretice despre realizarea picturilor ortodoxe, precum și de a dezvolta practic această abilitate. Pentru început, dl Costel Șerban a prezentat metodele de realizare a schițelor de dinaintea începerii picturii propriu-zise. Copiii au înțeles că au nevoie de anumite cunoștințe de matematică și că trebuie să traseze linii de orientare, care să îi ajute în realizarea schiței, acordând multă atenție în folosirea și amestecarea culorilor. În continuare, domnul pictor a realizat o icoană în fața copiilor, până aproape de finalizare, după care ucenicii s-au apucat de pictat, interesul și curiozitatea pentru această îndeletnicire fiind deja cultivate.

Pentru ca totul să fie pe măsura lor, cei mici au pictat fișe imprimate pe hârtie, în timp ce copiii mai mari au pictat „tablouri pe numere”, adică icoane ortodoxe, de 40 x 50 cm, imprimate pe pânză de bumbac, cu un contur împărțit pe zone numerotate. Suportul icoanelor a fost realizat din lemn, iar culorile folosite, acrilice, corespunzătoare pânzei și care nu necesită amestec cu apa, au făcut procesul de pictare mult mai simplu. Deși icoanele au trebuit să fie terminate acasă, activitatea a avut un mare succes. După ce vor fi completate, icoanele cu Maica Domnului și cu Sfântul Nicolae vor fi sfințite și așezate în biserica parohială. La activitate au luat parte și unii dintre consilierii și enoriașii parohiei, care au fost foarte încântați de talentul și priceperea copiilor.

Prin simplitatea desenului și a culorilor, un copil poate găsi propria cale de a comunica și a-L iubi pe Dumnezeu. Asemenea participării la slujbele din biserică, și organizarea unui atelier de icoane pentru copii a reprezentat o experiență de cunoaștere a adevărurilor de credință și a importanței icoanelor în viața creștinului ortodox.

Pr. prof. Florentin-Mădălin Baciu

Parohia Râmnicelu