În Duminica a 10-a după Rusalii, 13 august 2023, credincioșii Parohiei Udați din comuna buzoiană Smeeni au trăit momente de împlinire și bucurie sufletească. Înaltpreasfințitul Părinte Ciprian, Arhiepiscopul Buzăului și Vrancei, a sfințit pictura bisericii „Sfântul Ierarh Nicolae” din localitate, după ample lucrări de restaurare, efectuate între anii 2010-2016.

Slujba de sfințire a picturii lăcașului de cult a fost urmată de Sfânta Liturghie, săvârșită de Chiriarhul locului, împreună cu un sobor de clerici, din care au făcut parte: pr. Marius-Daniel Ciobotă, protopop al Protoieriei Buzău II, pr. Laurențiu Popescu, de la Parohia „Sfântul Dumitru” din Buzău, pr. Florin Gheorlan, de la Parohia Smeeni, pr. Sorin Sevcenco, de la Parohia Udați, și pr. Laurențiu-Nicolae Cristea, de la Parohia Padina I.

În omilia duminicală, Ierarhul a explicat sensurile duhovnicești ale pasajului evanghelic referitor la vindecarea minunată a copilului lunatic de către Mântuitorul Iisus Hristos (Matei 17, 14-23), precizând că temelia vieții noastre spirituale o constituie dreapta credință, care trebuie unită cu rugăciunea și cu postul.

La sfârșitul Sfintei Liturghii, Înaltpreasfințitul Părinte Arhiepiscop Ciprian a oficiat o slujbă de pomenire pentru slujitorii, ctitorii și binefăcătorii lăcașului de închinare, mutați la Domnul. Răspunsurile la strană au fost date de Corul Psaltic Misionar „Sfântul Roman Melodul” al Eparhiei Buzăului și Vrancei.