Credincioșii din orașul vrâncean Panciu au avut bucuria de a participa duminică, 25 august 2019, la Sfânta Liturghie oficiată de Înaltpreasfințitul Părinte Ciprian, Arhiepiscopul Buzăului și Vrancei, în biserica Parohiei „Sfinții Apostoli Petru și Pavel”. Cu acest prilej, Înaltpreasfinția Sa l-a hirotonit în treapta de diacon pe tânărul teolog Daniel Dumitrică – dirijorul Corului Psaltic Misionar „Sfântul Roman Melodul” al Eparhiei, pe seama Catedralei Voievodale „Adormirea Maicii Domnului” din municipiul Buzău.

În cuvântul de învățătură, Arhiepiscopul Ciprian a evidențiat înțelesurile duhovnicești ale pericopei evanghelice din Duminica a 10-a după Rusalii (cf. Matei 17, 14-23), care ne înfățișează vindecarea unui copil lunatic de către Mântuitorul Iisus Hristos.

„Credința pe care noi o avem, ca dar al lui Dumnezeu, trebuie să fie permanent hrănită cu rugăciune și cu post, pentru ca ea să crească, să se intensifice, să atragă împlinirea unor dorințe ale noastre din partea Părintelui ceresc. Să nu rămânem doar la o credință intelectuală, la care am ajuns pe baza studiului sau în virtutea faptului că așa au crezut părinții și bunicii noștri. Dacă ne limităm numai la această dimensiune formală și, de multe ori, superficială a credinței, atunci nu vom avea puterea să ne apărăm de atacurile ce vin de la vrăjmașul diavol”, a explicat Chiriarhul Buzăului și Vrancei.

Biserica „Sfinții Apostoli Petru și Pavel” din Panciu a fost construită în perioada 1972-1976, peste o veche capelă de cimitir. Această capelă a servit, mulți ani, drept lăcaș de închinare, în urma dărâmării celor două biserici ale orașului, la cutremurul din 1940. Între anii 1996-1997, prin strădania părintelui Ștefan Aga – actualul paroh, ajutat de Consiliul și Comitetul parohial, pictura bisericii „Sfinții Apostoli” a fost restaurată de către Ecaterina Ardeleanu din București.