La finalul unor ample lucrări de consolidare, restaurare și înfrumusețare, biserica Parohiei Murgești din județul Buzău, cu hramul „Sfinții Arhangheli Mihail și Gavriil”, a fost sfințită sâmbătă, 26 octombrie 2019, în ziua de prăznuire a Sfântului Mare Mucenic Dimitrie, Izvorâtorul de Mir. Slujba de târnosire a fost oficiată de Înaltpreasfințitul Părinte Ciprian, Arhiepiscopul Buzăului și Vrancei, în prezența a numeroși credincioși din localitate și din împrejurimi. În continuare, Ierarhul locului, împreună cu un sobor de preoți și diaconi, a săvârșit Sfânta Liturghie și un parastas pentru ctitorii lăcașului de cult, după care a binecuvântat noua cancelarie parohială.

În cuvântul de învățătură, Arhiepiscopul Ciprian a vorbit despre viața exemplară a Sfântului Mare Mucenic Dimitrie.

„Sfântul Dimitrie, ca și alți sfinți martiri, Gheorghe, Teodor Tiron, Teodor Stratilat, mulți dintre ei militari, este pentru noi un exemplu demn de urmat. Atunci când cinstim un sfânt, nu este suficient doar să-i sărutăm icoana și să facem semnul Sfintei Cruci, ci să reflectăm la modul în care a înțeles să trăiască Evanghelia, să o traducă în faptă. El nu a rămas doar la cuvânt, ci a întrupat cuvântul Evangheliei în faptele vieții de zi cu zi”, a menționat Chiriarhul Buzăului și Vrancei.

Pentru eforturile depuse la renovarea bisericii, Înaltpreasfințitul Părinte Ciprian i-a acordat părintelui paroh Cristinel Popa rangul onorific de iconom. De asemenea, domnul Ionel-Edgar Negraru – primarul comunei Murgești, a primit din partea Înaltpreasfinției Sale Hrisovul de binecuvântare „Sfântul Mucenic Sava de la Buzău” și o icoană.

Corul Psaltic Misionar „Sfântul Roman Melodul” al Eparhiei Buzăului și Vrancei a oferit răspunsurile la strană.

Biserica „Sfinții Arhangheli Mihail și Gavriil” din satul Murgești a fost construită în anii 1887-1888, de către familia Mavrodin, împreună cu dreptcredincioșii creștini din zonă, pe un teren donat de Ion Negraru.

În perioada 2004-2019, prin strădania actualului paroh, cu sprijinul enoriașilor și al autorităților locale, s-au realizat următoarele lucrări: consolidarea lăcașului de închinare și izolarea lui la interior și la exterior, înlocuirea acoperișului, a tâmplăriei și a pardoselii, amenajarea trotuarelor și ridicarea gardului împrejmuitor. Totodată, biserica a fost împodobită cu pictură nouă și înzestrată cu catapeteasmă, mobilier din lemn de paltin, policandre noi și obiectele de cult necesare slujirii liturgice, iar Sfânta Masă a fost placată cu marmură. În apropierea sfântului lăcaș s-au mai construit o clopotniță nouă și o cancelarie parohială.