În perioada 19-24 decembrie 2022, aproximativ 400 de copii, tineri și adulți au vestit Nașterea Domnului la Centrul Eparhial din Buzău. Colindătorii au fost primiți de Înaltpreasfințitul Părinte Ciprian, Arhiepiscopul Buzăului și Vrancei, în Catedrala Voievodală „Adormirea Maicii Domnului”, unde au interpretat colinde tradiționale românești și străine, precum și alte cântece specifice perioadei Crăciunului.

Grupurile de colindători au provenit de la mai multe unități de învățământ din județele Buzău și Vrancea: Liceul Tehnologic Special pentru Copii cu Deficiențe Auditive Buzău, Liceul Special pentru Deficienți de Vedere Buzău, Colegiul Economic din Buzău, Colegiul Național „Alexandru Vlahuță” din Râmnicu Sărat, Liceul Teoretic „Ștefan cel Mare” din Râmnicu Sărat, Liceul de Artă „Gheorghe Tattarescu” din Focșani, Liceul Teoretic „Duiliu Zamfirescu” din Odobești, Școlile nr. 1, nr. 7 și nr. 11 din municipiul Buzău, Școala Gimnazială „General Ștefan Gușă” Spătaru, Școala Gimnazială Glodeanu Sărat, Școala Gimnazială Merei, Școala Gimnazială Jariștea, Grădinița „Căsuța Piticilor” din municipiul Buzău.

Vestea cea bună a Nașterii Mântuitorului Iisus Hristos a mai fost adusă de colindători din diferite comunități parohiale și instituții: Parohia Cislău, Parohia Gura Sărății, Parohia Năeni, Parohia Săgeata, Inspectoratul pentru Situații de Urgență Buzău, dar și de psalții și diaconii celor două catedrale arhiepiscopale din Buzău.

Potrivit tradiției, Chiriarhul locului le-a oferit daruri tuturor colindătorilor.

În Ajunul praznicului Nașterii Domnului, după oficierea Sfintei Liturghii și a Vecerniei, slujitorii Catedralei Voievodale au mers cu icoana sărbătorii la Reședința Arhiepiscopală. Înaltpreasfințitul Părinte Ciprian i-a întâmpinat în Salonul „Alexandru Ioan Cuza”, unde clericii au cântat troparul și condacul praznicului.