În perioada 11-13 august 2014, la Centrul eparhial al Arhiepiscopiei Buzăului şi Vrancei, s-a desfăşurat colocviul intitulat „Arta brâncovenească – moştenire bizantină şi ethos românesc în tradiţia ortodoxă“, precum şi un atelier de iconografie şi meşteşuguri. Cei interesaţi au avut ocazia să cunoască mai bine specificul artei brâncoveneşti şi să vadă etapele realizării unei icoane ortodoxe pe lemn sau cum se confecţionează metanierele, veşmintele monahale şi scoarţele.

Invitaţii la colocviu şi mai mulţi credincioşi au participat luni, 11 august, în Catedrala arhiepiscopală „Înălţarea Domnului“ şi „Sfinţii Trei Ierarhi“ din Buzău, la slujba Acatistului Sfinţilor Martiri Brâncoveni. Cu acest prilej, în catedrală a fost aşezată spre închinare o icoană mare cu chipurile Sfinţilor Brâncoveni.

Colocviul de artă brâncovenească a debutat, la Biblioteca eparhială „Ghenadie Episcopul“, cu alocuţiunea Înaltpreasfinţitului Părinte Ciprian, Arhiepiscopul Buzăului şi Vrancei, care a precizat:„Chiar dacă în epoca lui Matei Basarab arta şi cultura bisericească au cunoscut o dezvoltare deosebită, totuşi Constantin Brâncoveanu este cel care a intervenit atât de mult în artă şi cultură, încât s-a ajuns să se vorbească despre stilul brâncovenesc. Este adevărat că se pot observa multe influenţe din stiluri artistice apusene, dar nimeni nu ar putea să spună că nu se regăseşte ca român într-o biserică zidită în stilul brâncovenesc. Stilul brâncovenesc şi stilul ştefanian din Moldova sunt stilurile arhitecturale şi artistice pe care noi, cei de astăzi, trebuie să le punem în valoare, actualizându-le şi împropriindu-ne spiritul şi valorile artei creştine pe care aceşti domnitori ai Ţărilor Române le-au creat şi cultivat“.

În cadrul întâlnirii au susţinut prelegeri prof. Mihaela Palade, de la Facultatea de Teologie Ortodoxă din Bucureşti; prof. expert restaurator Ştefan Ionescu; psihologul Nicoleta Vascan; pictorul bisericesc Mihai Coman. De asemenea, invitaţii au vizitat bisericile şi monumentele brâncoveneşti din Arhiepiscopia Buzăului şi Vrancei, dintre care amintim: Biserica „Adormirea Maicii Domnului“ de la fosta Mănăstire Bordeşti; Biserica „Adormirea Maicii Domnului“ din municipiul Râmnicu Sărat; Biserica „Înălţarea Domnului“ de la fosta Mănăstire Băbeni; Biserica „Sfântul Nicolae“ din Bâscenii de Jos; biserica de la Schitul „Sfinţii Arhangheli“ din Berca.

Miercuri, 13 august, invitaţii la colocviu au participat, în Catedrala voievodală „Adormirea Maicii Domnului“, la Paraclisul Sfinţilor Martiri Brâncoveni. Evenimentul s-a încheiat, la Biblioteca eparhială „Ghenadie Episcopul“, în prezenţa Înaltpreasfinţitului Părinte Arhiepiscop Ciprian, care a adresat un cuvânt de mulţumire, apoi a oferit diplome de excelenţă şi de participare tuturor invitaţilor, precum şi cărţi despre epoca brâncovenească.