Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Arhiepiscop Ciprian, duminică, 17 decembrie 2023, în biserica Parohiei „Sfântul Gheorghe” din orașul Nehoiu, s-a desfășurat concertul tradițional de colinde Hristos Se naște, slăviți-L!, la care a fost invitată să susțină o reprezentație, pentru al doilea an consecutiv, Corala „Nicolae Lungu” a Patriarhiei Române.

Evenimentul a fost organizat de parohie, în colaborare cu Protoieria Pătârlagele, Societatea Națională a Femeilor Ortodoxe Române din Arhiepiscopia Buzăului și Vrancei (SNFOR – ABV) și Liceul Teoretic „Nicolae Iorga” din Nehoiu, reunind un public numeros, în care s-au aflat preoți din cadrul Protoieriei Pătârlagele, alături de pr. protopop Paul Gavrilă, membre ale SNFOR – ABV și credincioși din localitate și împrejurimi, iubitori de cânt coral.

În deschidere, pr. paroh Bogdan Furtună a rostit un cuvânt despre specificul teologic și muzical pe care îl au colindele tradiționale românești, precizând că ele nu sunt altceva decât expresia vie a credinței noastre ortodoxe strămoșești.

Primele două grupuri care au cântat în concert, sub coordonarea doamnei prof. Neluța-Mirela Furtună, președintele SNFOR – ABV, ajutată de dle prof. Ecaterina Manea și Oana Teșcan, au fost formate din elevi ai liceului din Nehoiu. A urmat corul Școlii Gimnaziale „Pamfil Georgian” Gura Teghii, pregătit de dna prof. Carmen Popescu.

Momentul artistic a fost încununat de un amplu program susținut de Corala „Nicolae Lungu” a Patriarhiei Române, dirijată de pr. conf. univ. dr. Stelian Ionașcu și de dl lect. univ. dr. Florian Costea. Repertoriul prezentat publicului a conținut colinde și cântece de Crăciun românești și internaționale, care au fost apreciate pe deplin și răsplătite cu aplauze energice, datorate înaltei calități interpretative a formației bucureștene.