În perioada 1-7 iulie 2014, la Iaşi, s-a desfăşurat Festivalul Coral Internaţional pentru Copii şi Tineret „Gavriil Musicescu“. Sâmbătă seară, 5 iulie, a avut loc un concert de muzică psaltică, la Biserica „Binecredinciosul Voievod Ştefan cel Mare şi Sfânt“.

Nu mai puţin de patru coruri au interpretat diferite partituri psaltice şi au emoţionat audienţa. Pentru început, spectatorii s-au bucurat de vocile membrilor Corului bizantin al Seminarului Teologic Ortodox „Chesarie Episcopul“ din Buzău şi ale Grupului psaltic „Sfântul Nicodim“ al Facultăţii de Teologie Ortodoxă din Craiova. Au urmat Corul bizantin „Sfântul Ioan Damaschin“ al Arhiepiscopiei Buzăului şi Vrancei, apoi Corul psaltic al Parohiei „Sfântul Ioan Botezătorul“ din Botoşani.

În continuare, corurile reunite, împreună cu toţi spectatorii, au cântat troparul Cuvioasei Parascheva şi condacul „Apărătoare Doamnă“.

Duminică, 6 iulie, în Sala Mare a Teatrului Naţional „Vasile Alecsandri“ din Iaşi, a avut loc şi închiderea oficială a celei de-a II-a ediţii a Festivalului-Concurs Coral Internaţional pentru Tineret „Gavriil Musicescu“, prin desfăşurarea galei. La evenimentul de final au cântat şi câştigătorii din acest an ai festivalului, printre care s-a numărat şi Grupul psaltic „Sfântul Ioan Damaschin“ – premiul I la categoria studii universitare, secţiunea Formaţii de muzică psaltică, după cum aflăm de pe site-ul www.doxologia.ro.

De asemenea, Corul bizantin al Seminarului Teologic din Buzău a obţinut locul al doilea, la categoria studii liceale. Totuşi, întrucât grupul coral al Seminarului buzoian s-a distins faţă de celelalte formaţii, cumulând un punctaj foarte aproape de locul I, i s-a acordat premiul special al juriului.