În perioada 14-21 mai 2014, cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Părinte Ciprian, Arhiepiscopul Buzăului şi Vrancei, va avea loc a cincea ediţie a Concursului de spiritualitate creştină „Sfinţii Împăraţi Constantin şi Elena“, organizat de Parohia „Sf. Gheorghe Sud“-Focşani, în colaborare cu Colegiul Naţional „Alexandru Ioan Cuza“ şi Fundaţia „Zi Deschisă“, după cum a precizat Pr. Romeo Ene, Inspector eparhial la Sectorul Învăţământ şi activităţi cu tineretul.

Concursul este adresat elevilor din Arhiepiscopia Buzăului şi Vrancei, grupaţi pe două categorii de vârstă: gimnaziu şi liceu, având trei secţiuni: pictură religioasă, creaţie literară şi cântec de toacă.

I. PICTURĂ RELIGIOASĂ

Condiţii de participare:

• validarea participării elevilor la acest concurs se va face prin semnarea şi ştampilarea formularului de participare de către directorul şcolii din care provin;

• picturile vor fi realizate pe suport de lemn sau sticlă, vor respecta erminia bizantină, vor avea trecute pe verso numele elevului şi şcoala de unde provine şi vor fi însoţite de un formular de participare, în care vor fi cuprinse date exacte despre numele concurentului, clasa, şcoala, titlul lucrării, date despre profesorul coordonator;

• icoanele vor fi transmise, până la data de 14 mai 2014, la Colegiul Naţional „Al. I. Cuza“ din Focşani, persoană de contact: Dna Prof. Melania Pătrăşcanu (tel. 0740.650.980).

II. CREAŢIE LITERARĂ

Tema concursului:

„Astăzi m-am împărtăşit“, pentru clasele V-VIII.

„Martiriul Brâncovenilor – jertfă sau nebunie?“, pentru clasele IX-XII.

Condiţii de participare:

• genuri literare: la alegere;

• în abordarea temei este de preferat creaţia liberă;

• validarea participării elevului la acest concurs se va face prin semnarea şi ştampilarea formularului de participare de către directorul şcolii din care provine concurentul;

• lucrările vor avea cel mult două pagini, format A4, font Times New Roman, 12;

• lucrările se vor transmite până la data de 14 mai 2014, la Colegiul Naţional „Al. I. Cuza“ din Focşani, persoană de contact, Dna Prof. Melania Pătrăşcanu (tel. 0740.650.980) sau se vor trimite pe adresa de email: daniel_patrascanu@yahoo.com, cu menţiunea: „Pentru concurs“

III. CÂNTEC DE TOACĂ

• Fiecare şcoală poate participa la concurs cu câte 2 sau 3 concurenţi;

• Participanţii vor avea costumul popular ca ţinută obligatorie.

Concursul se va desfăşura în trei etape:

1. Înscrierea icoanelor şi a creaţiilor literare; termen limită – 14 mai 2014.

2. Vernisarea expoziţiei de icoane selecţionate şi premierea câştigătorilor la cele două secţiuni într-un cadru festiv la Colegiul Naţional „Al. I. Cuza“ din Focşani: 19 mai 2014, ora 12.30.

3. Concursul „Cântec de toacă“, desfăşurat la biserica „Sf. Împăraţi Constantin şi Elena“ din Parohia Mera; premierea câştigătorilor acestui concurs: 21 mai 2014, ora 14.00.

JURIZAREA

Juriul va fi alcătuit din personalităţi şi specialişti în domeniu, propuşi şi numiţi de către Arhiepiscopia Buzăului şi Vrancei, în colaborare cu Inspectoratul Şcolar Judeţean Vrancea, Parohia „Sfântul Gheorghe Sud“ şi Colegiul Naţional „Al. I. Cuza“ (organizatorii concursului).