La biserica Izvorul Tămăduirii din incinta Spitalului Municipal Râmnicu Sărat, a avut loc, luni, 24 octombrie 2016, conferința duhovnicească Taina Spovedaniei – Renașterea la viața în Hristos, susținută de Pr. Mihail Milea – profesor la Seminarul Teologic Ortodox Chesarie Episcopul din Buzău.

Întrunirea a fost precedată de slujba Vecerniei, săvârșită de un sobor de zece preoți misionari din cadrul Sectorului Social-Filantropic și Misionar al Arhiepiscopiei Buzăului și Vrancei, sub coordonarea Pr. Ionuț Cristian Vuță – consilier eparhial.

„Părintele Mihail Milea a vorbit despre importanța Tainei Spovedaniei în viața creștinilor și a arătat că Dumnezeu ne iartă păcatele, în măsura în care le mărturisim înaintea duhovnicului cu sinceritate, cu părere de rău și cu dorința de a nu le mai repeta, îndemnând pe fiecare să cugete la cuvintele Mântuitorului Iisus Hristos: «Pocăiţi-vă, căci s-a apropiat împărăţia cerurilor» (Matei 4, 17). De asemenea, părintele profesor a spus că Spovedania este cheia Raiului și cea mai eficientă terapie spirituală, neputând fi înlocuită cu știința psihologiei și a psihiatriei, după cum ne-a relatat Pr. Nicolae Cane de la biserica Spitalului Municipal din Râmnicu Sărat.

La finalul întâlnirii, toți credincioșii prezenți au primit în dar iconițe.