În Duminica dinaintea Postului Sfintelor Paști, 26 februarie 2017, credincioșii din Parohia Șerbești, județul Vrancea, au trăit momente de înălțare duhovnicească, prilejuite de prezența în mijlocul lor a Înaltpreasfințitului Părinte Ciprian, Arhiepiscopul Buzăului și Vrancei. Ierarhul a săvârșit Sfânta Liturghie, în biserica Sfinții Arhangheli Mihail și Gavriil din localitate, împreună cu un sobor de preoți și diaconi, din care au făcut parte: protoiereul de Focșani I, Eduard-Daniel Bran, preotul paroh, Ionel Răuță, precum și alți preoți din parohiile învecinate. Răspunsurile liturgice au fost date de Grupul psaltic misionar Sfântul Roman Melodul al Eparhiei.

În cadrul Sfintei Liturghii, Înaltpreasfințitul Părinte Arhiepiscop Ciprian l-a hirotonit în treapta de preot pe tânărul diacon Nicolae Ardeleanu, pe seama Mănăstirii Barbu din județul Buzău.

La final, Înaltpreasfinția Sa a rostit un cuvânt de învățătură, în care a arătat că Evanghelia Duminicii Izgonirii lui Adam din Rai (a lăsatului sec de brânză) ne îndeamnă să ne iertăm unii pe alții, să postim cu smerenie și cu bucurie și să ne eliberăm de obsesia acumulării de bunuri trecătoare, pentru a parcurge cum se cuvine călătoria duhovnicească spre Înviere.

Locașul de cult cu hramul Sfinții Arhangheli Mihail și Gavriil din satul Șerbești a fost ridicat în anul 1860. În perioada 2000-2003, s-au efectuat ample lucrări de consolidare a sfântului locaș, iar pictura a fost refăcută, prin strădania părintelui Ionel Răuță și cu sprijinul enoriașilor.