Duminică, 3 noiembrie 2013, începând cu ora 11.00, la Sala Mare a Consiliului Judeţean Buzău, în cadrul Programului Naţional Hristos împărtăşit copiilor, va avea loc ediţia I a Festivalului concurs de teatru religios şi laicMugurii Bizanţului. Evenimentul este organizat în colaborare cu Arhiepiscopia Buzăului şi Vrancei, având ca parteneri principali Consiliul Judeţean Buzău, Asociaţia „Sf. Maria“ din localitatea Monteoru, Parohia Glodeanu Cârlig şi S.C. Pamial din judeţul Buzău, după cum precizează Pr. Romeo Ene, Inspector eparhial la Sectorul Învăţământ şi Activităţi cu Tineretul.

Directorul artistic al festivalului este Pc. Pr. Ionuţ-Emanuel Tudose de la Parohia Limpeziş, comuna Movila Banului, ajutat de mai mulţi clerici şi cadre didactice din judeţul Buzău.

În organizarea evenimentului dedicat elevilor din şcoli gimnaziale şi licee din judeţ, sunt implicate Parohiile Limpeziş, Monteoru, Glodeanu Cârlig, Movila Banului, Văcăreasca, Gomoeşti şi „Sf. Ştefan“din Buzău, toate în Protoieria Buzău II, precum şi diferite unităţi de învăţământ.

Festivalul concurs va avea două secţiuni: comedie şi dramă. Jurizarea se va face de către persoane competente: profesori de la Liceul de Artă „Margareta Sterian“ din Buzău, oameni de cultură şi  actori profesionişti.

La eveniment şi-au anunţat participarea 16 trupe de teatru, cu aproximativ 140 de elevi-actori. Toţi participanţii vor primi diplome şi premii speciale.