CUPRINS

• Nașterea Domnului – bucuria creștinilor (pag. 1)
  • Buzoienii au sărbătorit Nașterea Domnului la Catedrala Arhiepiscopală (pag. 5)
  • „Mântuit-a Domnul poporul, făcând…” (pag. 6)
  • Biserica Sfântul Ierarh Nicolae din municipiul Buzău și-a cinstit ocrotitorul (pag. 7)
  • Liturghie arhierească la Catedrala Voievodală Adormirea Maicii Domnului din Buzău, în Duminica dinaintea Nașterii Domnului (pag. 8)
  • Priveghere și Sfânta Liturghie pentru Sfântul Spiridon, la Catedrala Arhiepiscopală din Buzău (pag. 9)
  • Arhiepiscopul Buzăului și Vrancei a săvârșit Sfânta Liturghie, în biserica Parohiei „Sfântul Gheorghe” din orașul Nehoiu (pag. 10)
  • Slujiri arhierești în Vrancea (pag. 11)
  • Scriitorul Cornel Constantin Ciomâzgă a fost invitatul special al unui eveniment cultural-artistic organizat la Buzău (pag. 12)
  • Serbarea de Crăciun a Seminarului Teologic Ortodox Chesarie Episcopul din Buzău (pag. 14)
  • Ziua Națională a României, sărbătorită la Catedrala Arhiepiscopală din Buzău (pag. 15)
  • Concertul tradițional de colinde, organizat de Arhiepiscopia Buzăului și Vrancei (pag. 16)
  • Conferința „Chipuri de preoți mărturisitori din ținutul Vrancei, în perioada regimului comunist”, la Panciu (pag. 17)
  • Arhiepiscopia Buzăului și Vrancei a lansat Agenda tânărului ortodox 2018 (pag. 18)
  • 50 de copii de la DGASPC Vrancea au efectuat un pelerinaj în Dobrogea (pag. 19)
  • Prin purtarea de grijă a Bisericii, o familie cu opt copii va sărbători Crăciunul într-o casă nouă (pag. 20)
  • 20 ani în Siberia, darul Arhiepiscopiei Buzăului și Vrancei pentru credincioșii vrânceni (pag. 21)
  • Părintele Paulin Lecca – Mărturisitor al Adevărului Veșnic prin cuvânt și faptă (pag. 23)
  • Interviu cu maica Serafima – stareța Mănăstirii Rogozu (pag. 28)
  • Agenda de lucru (luna decembrie 2017) a Înaltpreasfințitului Părinte Arhiepiscop Ciprian (pag. 31)