La Mănăstirea buzoiană Răteşti, din comuna Berca, a fost inaugurat joi, 5 decembrie 2013, Centrul social-filantropic „Sfânta Elisabeta“. Slujba de binecuvântare a fost oficiată de Înaltpreasfinţitul Părinte Ciprian, Arhiepiscopul Buzăului şi Vrancei. Au participat consilieri eparhiali, protopopi, precum şi autorităţi locale.

„După aproximativ trei luni de lucrare asiduă, Dumnezeu ne-a ajutat să ducem la bun sfârşit şi să consacrăm, prin această slujbă de sfinţire, noul aşezământ sau centru social-filantropic «Sfânta Elisabeta», care este destinat adăpostirii persoanelor vârstnice, respectiv femeilor, aici, în preajma mănăstirii de maici Răteşti“, a spus Înaltpreasfinţia Sa.

Centrul social-filantropic „Sfânta Elisabeta“ este o unitate a cărei misiune se adresează persoanelor aflate în situaţii economico-sociale sau medicale deosebite. Acesta funcţionează în subordinea Biroului de Asistenţă Socială al Arhiepiscopiei Buzăului şi Vrancei şi îşi va desfăşura activitatea în clădirea fostului Seminar Teologic Ortodox de fete.

Centrul are o capacitate de 24 de locuri – doar pentru femei – şi oferă spaţii de găzduire la cele mai înalte standarde. Pentru început, sunt disponibile doar 12 locuri, urmând ca în primăvară, după dotarea celui de-al corp de clădire, să fie date în folosinţă şi celelalte camere. Serviciile oferite de Centrul pentru persoane vârstnice de la Mănăstirea Răteşti sunt următoarele: găzduire pe o perioadă nedeterminată, asistenţă medicală, consiliere duhovnicească, socializare şi petrecere a timpului liber.