Sărbătoarea Sfântului Sfințit Mucenic Teodosie de la Mănăstirea Brazi – unul dintre ocrotitorii Eparhiei Buzăului și Vrancei – a început sâmbătă seara, 21 septembrie 2024, la Catedrala Arhiepiscopală „Înălțarea Domnului” din municipiul Buzău, prin săvârșirea Vecerniei cu Litie. Slujba a fost oficiată de Înaltpreasfințitul Părinte Hrysostom, Mitropolitul Patrelor din Grecia, care a adus la Buzău racla cu moaștele Sfântului Apostol Andrei, cel întâi chemat, Ocrotitorul României.

În seara zilei de sâmbătă, clericii și credincioșii buzoieni au venit în număr mare la Catedrala Arhiepiscopală pentru a-l cinsti cum se cuvine pe Sfântul Sfințit Mucenic Teodosie de la Mănăstirea Brazi, Mitropolitul Moldovei. Aceștia au participat la slujba Vecerniei unită cu Litia, care a fost săvârșită de Înaltpreasfințitul Părinte Mitropolit Hrysostom al Patrelor, împreună cu un sobor de ieromonahi, preoți, ierodiaconi și diaconi români și greci, în prezența Înaltpreasfințitului Părinte Arhiepiscop Ciprian al Buzăului și Vrancei. Răspunsurile la strană au fost date de Corul Psaltic „Sfântul Ioan Damaschin” al Eparhiei, dirijat de arhid. prof. Daniel Dumitrică, secretar eparhial.

La slujbă au participat pr. Marian Gegea, vicar administrativ eparhial, părinții consilieri și inspectori de la Centrul Eparhial, părinții protoierei din județul Buzău, stareți și starețe de la așezămintele monahale buzoiene, reprezentanți ai autorităților centrale, județene și locale, dar și ai altor instituții publice.

Ierarhul oaspete a rostit un cuvânt de învățătură, în care i-a îndemnat pe toți cei prezenți să-L iubească pe Dumnezeu mai presus decât orice pe lumea aceasta, asemenea sfinților, unii dintre ei jertfindu-și propria viață pentru credința în Mântuitorul Iisus Hristos, precum Sfântul Apostol Andrei și Sfântul Sfințit Mucenic Teodosie.

La final, Părintele Arhiepiscop Ciprian l-a prezentat credincioșilor pe Înaltpreasfințitul Părinte Hrysostom și a vorbit despre frumoasa lucrare pastoral-misionară pe care acesta o desfășoară în Mitropolia Patrelor încă din anul 2005, dăruindu-i o icoană a Sfântului Mucenic Sava de la Buzău.