Adresa: comuna Coteşti, judeţul Vrancea

Tel.: 0237.252.223 / 0720.749.107

Hramul: Sfânta Treime – luni, după Pogorârea Sfântului Duh

Stareţă: Monahia Atanasia Lazăr

Mănăstirea Coteşti ar fi fost întemeiată, conform unei tradiţii istorice, neconfirmată de existenţa unor documente scrise care să o autentifice, de spătarul Cotea, boier moldovean din vremea Sfântului Voievod Ştefan cel Mare. Actuala biserică a aşezământului monahal, având hramul „Sfânta Treime”, ridicată de ctitorii Avram şi Simioana în anul 1757, a trecut prin multe transformări, încât astăzi păstrează în arhitectura ei numai o parte dintre elementele componente ale lăcaşului de cult iniţial. La Coteşti, aşa cum s-a amintit, a funcţionat o şcoală pentru pregătirea maicilor şi a fetelor sărace, înfiinţată de episcopul Dionisie Romano al Buzăului. În ultimii ani, la biserica acestei mănăstiri, s-au făcut importante lucrări de consolidare, în prezent – lăcaşul de cult fiind pregătit pentru restaurarea picturii.

DISTRIBUIȚI
Articolul precedentMănăstirea Găvanu