Vineri, 15 august 2014, de la ora 7.30, Înaltpreasfinţitul Părinte Ciprian, Arhiepiscopul Buzăului şi Vrancei, va oficia slujba de târnosire sau sfinţire mare a bisericii „Adormirea Maicii Domnului” din Râmnicu Sărat, important monument de artă brâncovenească de la sfârşitul secolului al XVII-lea.

În continuare, Întâistătătorul Eparhiei de la Curbura Carpaţilor, împreună cu un sobor de preoţi şi diaconi, va săvârşi Sfânta Liturghie pe un podium amplasat în vecinătatea locaşului de cult, precum şi un parastas pentru ctitori.

La final, va fi lansată monografia intitulată «Biserica Adormirea Maicii Domnului din Râmnciu Sărat, ctitorie brâncovenească».

Vineri seara, începând cu ora 19.00, la Catedrala arhiepiscopală „Înălţarea Domnului“ şi „Sfinţii Trei Ierarhi“ din Buzău, grupul psaltic „Sfântul Ioan Damaschin“ al Arhiepiscopiei Buzăului şi Vrancei va susţine un concert de muzică bizantină închinat Sfinţilor Martiri Brâncoveni.

Biroul de presă al Arhiepiscopiei Buzăului şi Vrancei