La Buzău a avut loc, sâmbătă, 22 martie 2014, Marşul pentru viaţă. Acest eveniment a reunit sute de oameni, în frunte cu preoţii de la parohiile buzoiene, care au militat pentru apărărea vieţii şi luarea în considerare a adopţiei, cea mai nobilă soluţie pentru copiii fără părinţi.

Manifestarea a început la ora 13.30, în Parcul Crâng, la bisericuţa „Sfânta Muceniţă Filofteia“. Alegerea acestei locaţii nu a fost una întâmplătoare, deoarece Sfânta Filofteia, care a trecut la cele veşnice pe când avea doar 12 ani, este considerată ocrotitoarea copiilor şi a tinerilor. De aici, toţi participanţii au străbătut zona centrală a oraşului, pe bdul Nicolae Bălcescu, oprindu-se, pentru un moment de rugăciune, la biserica „Sfântul Spiridon“, precum şi la Catedrala „Sfântul Sava“. În continuare, s-a făcut un popas la Maternitatea Buzău, apoi la biserica „Buna Vestire“, cunoscută şi sub numele de biserica „Banu“, înălţându-se, din nou, o rugăciune către Dumnezeu.

Marşul s-a încheiat la Catedrala arhiepiscopală „Înălţarea Domnului“ şi „Sfinţii Trei Ierarhi“, unde cei prezenţi au participat la slujba Vecerniei, oficiată de ierarhul locului, Înaltpreasfinţitul Părinte Arhiepiscop Ciprian.

„Prin acest marş pentru viaţă, organizat în mai multe oraşe din ţară, care a fost apreciat şi binecuvântat de ierarhii Sfântului Sinod al Bisericii noastre, în frunte cu Părintele Patriarh Daniel, s-a dorit să se tragă un semnal de alarmă, în legătură cu milioanele de prunci nenăscuţi, deci omorâţi. Astfel de semnale s-au tras, de multe ori, chiar după 1990, la început mai palid, dar apoi din ce în ce mai insistent şi cu posibilitatea de a se auzi la scară naţională. Sfântul Sinod a şi dat hotărâri în sensul respectării dreptului la viaţă şi mai ales al apărării familiei“, a precizat Înaltpreasfinţia Sa.

Evenimentul a fost organizat de Arhiepiscopia Buzăului şi Vrancei, împreună cu Fundaţia pentru copii „Sfântul Sava“, în colaborare cu Direcţia Generală de Asistenţă Socială şi Protecţia Copilului Buzău şi cu sprijinul Inspectoratului de Poliţie al Judeţului Buzău.