Capela cu hramul „Sfântul Mare Mucenic Teodor Tiron“ a parohiei „Adormirea Maicii Domnului“-Donie din municipiul Focşani a fost târnosită duminică, 3 noiembrie 2013. Slujba de sfinţire a fost oficiată de Înaltpreasfinţitul Părinte Ciprian, Arhiepiscopul Buzăului şi Vrancei. Ierarhul, împreună cu un sobor de slujitori, a săvârşit în continuare Sfânta Liturghie în biserica parohială.

„Această capelă sau paraclis s-a ridicat din temelie, pe lângă biserica cea mare, cu scopul de a adăposti pe creştinii care pleacă dincolo, la viaţa veşnică, şi au nevoie de ultima slujbă care li se poate face aici, şi anume slujba de prohodire. Deci este o capelă destinată celor răposaţi cu nădejdea în învierea de obşte“, a spus Înaltpreasfinţia Sa.

Noul lăcaş de cult, în care se vor oficia de acum înainte slujbele de înmormântare şi de pomenire a celor adormiţi, a fost ridicat în perioada 2011-2012. Lucrările de pictură s-au executat în cursul acestui an.

La slujbe au participat numeroşi credincioşi din municipiu, dar şi din alte zone învecinate.

Biserica parohiei „Adormirea Maicii Domnului“-Donie din Focşani a fost zidită în zilele domniei Sfântului Voievod Martir Constantin Brâncoveanu, între anii 1694-1714, de stolnicul Damian Donie şi soţia sa – Sanda. Din cauza cutremurelor, sfântul lăcaş a fost grav avariat, fiind necesare importante lucrări de consolidare şi restaurare.