Pictura bisericii Parohiei vrâncene Rotilești, cu hramul „Sfântul Mare Mucenic Dimitrie, Izvorâtorul de Mir”, a fost sfințită duminică, 30 iulie 2023, de Înaltpreasfințitul Părinte Ciprian, Arhiepiscopul Buzăului și Vrancei.

După ungerea cu Sfântul și Marele Mir și stropirea cu apă sfințită a picturii lăcașului de cult, Înaltpreasfinția Sa a săvârșit Sfânta Liturghie. Cântările liturgice au fost interpretate de Corul Psaltic Misionar „Sfântul Roman Melodul” al Eparhiei.

În soborul slujitor s-au aflat: pr. Cristinel Popa, protopop al Protoieriei Panciu; pr. Gheorghe Nechifor, de la Parohia Soveja; pr. Dănuț Popa, de la Parohia Rotilești; pr. Daniel Decuseară, de la Parohia Boțârlău, Protoieria Focșani I; pr. Ionel Roșca, de la Parohia Valea Babei; pr. Florin Hulpoi, de la Parohia Câmpuri I; pr. Viorel Trif, de la Parohia Câmpuri II.

Cuvântul de învățătură a fost rostit de Chiriarhul locului, care a evidențiat înțelesurile Evangheliei Duminicii a 8-a după Rusalii despre minunea înmulțirii celor cinci pâini și a celor doi pești de către Mântuitorul Iisus Hristos (Matei 14, 14-22), explicând că totdeauna trebuie să oferim mai întâi hrană duhovnicească sufletului și abia apoi ne îngrijim de hrana materială necesară trupului.

În semn de recunoștință pentru întreaga activitate administrativă, pastorală și misionară, preotul paroh Dănuț Popa a primit rangul onorific de iconom stavrofor.

Biserica Parohiei Rotilești a fost ridicată din temelie între anii 2008-2013, fiind târnosită de Înaltpreasfințitul Părinte Arhiepiscop Ciprian, în data de 9 iunie 2013. Prin implicarea actualului paroh și cu sprijinul enoriașilor, în perioada 2017-2022, sfântul lăcaș a fost împodobit cu pictură în tehnica frescă, executată de pictorul bisericesc Rădița Dinu.