Credincioşii din Arhiepiscopia Buzăului şi Vrancei au mers la biserici şi mănăstiri, în ziua de Rusalii, pentru a participa la Sfânta Liturghie şi pentru a lua frunze de nuc binecuvântate. Înaltpreasfinţitul Părinte Arhiepiscop Ciprian, ierarhul locului, a oficiat Dumnezeiasca Liturghie, în Catedrala arhiepiscopală „Înălţarea Domnului“ şi „Sfinţii Trei Ierarhi“, împreună cu un sobor de preoţi şi diaconi.

În cuvântul de învăţătură rostit cu acest prilej, Înaltpreasfinţia Sa a precizat: „În ziua Cincizecimii, adică la cincizeci de zile de la Învierea Mântuitorului Iisus Hristos, s-a întemeiat, în chip văzut, Biserica creştină, în calitate de comunitate de credincioşi, uniţi prin aceeaşi credinţă, iubire şi jertfă a Fiului lui Dumnezeu faţă de ei. Aşadar, astăzi, este sărbătoarea, prin excelenţă, a Bisericii, adică a noastră, a tuturor celor care constituim Biserica. Toţi cei ce am fost botezaţi în numele Sfintei Treimi, suntem mădulare vii ale Trupului tainic al lui Hristos, care este Biserica“.

După încheierea Sfintei Liturghii, s-a săvârşit slujba Vecerniei de luni, după Rusalii, ce poartă în popor denumirea de „Vecernia plecării genunchilor“.

La slujbe au participat sute de credincioşi buzoieni.