Corul mixt Milcovia al Parohiei Broșteni I – Pitulușa, județul Vrancea, a obținut premiul al II-lea la cea de-a XXVII-a ediție a Festivalului-Concurs Național de Muzică Corală Religioasă Ortodoxă Buna Vestire, care s-a desfășurat, duminică, 26 martie 2017, la Căminul Cultural Botuș, din comuna suceveană Fundu Moldovei. Evenimentul a fost organizat de Arhiepiscopia Sucevei şi Rădăuţilor, Consiliul Judeţean Suceava, Centrul Cultural „Bucovina”, Primăria şi Consiliul Local Fundu Moldovei, Inspectoratul Şcolar Judeţean Suceava, Căminul Cultural Botuş şi Societatea de Cultură „Dimitrie Gusti” – Fundu Moldovei.

Concursul a reunit mai multe formaţii corale neprofesioniste, din licee cu profil muzical și teologic, cu alt profil, din aşezăminte culturale, din parohii, precum şi coruri de copii. Acesta a vizat promovarea valorilor autentice ale creaţiei corale de cult ortodox, a cântecului patriotic şi revigorarea mişcării corale.

Corul mixt Milcovia al Parohiei Broșteni I – Pitulușa a fost înființat în anul 2016, cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Ciprian, Arhiepiscopul Buzăului și Vrancei, fiind dirijat de tânărul Daniel Bahnea, student la Facultatea de Teologie Ortodoxă din București. În prezent, formația corală are în componență 15 membri – tineri și adulți, pasionați de muzica religioasă.