Înaltpreasfințitul Părinte Ciprian, Arhiepiscopul Buzăului și Vrancei, s-a aflat duminică, 3 martie 2019, în mijlocul credincioșilor din localitatea buzoiană Smeeni. Împreună cu un sobor de cinci preoți și doi diaconi, Înaltpreasfinția Sa a săvârșit Sfânta Liturghie în biserica parohială, ocrotită de Sfinții Împărați Constantin și Elena. Corul Psaltic Misionar „Sfântul Roman Melodul” al Eparhiei a oferit răspunsurile la strană.

Din soborul slujitorilor au făcut parte: Pr. Alin-Leontin Balica – consilier eparhial la Sectorul Administrativ-bisericesc, Pr. Marius-Daniel Ciobotă – protopop al Protoieriei Buzău II, Pr. Florin Gheorlan – paroh al Parohiei Smeeni, Pr. Marian Crăciun – slujitor la aceeași parohie, și Pr. Mihai Mocanu.

În cuvântul de învățătură, Chiriarhul locului a explicat înțelesurile duhovnicești ale fragmentului evanghelic din Duminica Înfricoșătoarei Judecăți (cf. Matei 25, 31-46), adresându-le celor prezenți mai multe îndemnuri necesare intrării în Postul Sfintelor Paști.

„Ne apropiem încet-încet de Sfântul și Marele Post al Paștilor, pe care trebuie să-l parcurgem cu rugăciune mai intensă și cu fapte ale pocăinței și ale iubirii lui Dumnezeu revărsate asupra aproapelui nostru. Din partea dreptcredincioșilor creștini se așteaptă să participe la slujbele speciale din prima săptămână a Postului Mare, la Canonul de pocăință al Sfântului Andrei Criteanul, să postească nu numai de bucate, ci și de fapte rele, de gânduri și cugete viclene, pentru a se împărtăși apoi cu Hristos. Călătoria aceasta, care este un urcuș spre Înviere, trebuie să fie însoțită permanent de fapta cea bună”, a subliniat Arhiepiscopul Ciprian.

Lăcașul de cult din satul Smeeni a fost ridicat în perioada 1866-1868, prin contribuția ctitorilor Dumitrache și Ilinca Cârlănescu, Manta și Maria Cârlănescu, precum și cu sprijinul enoriașilor. Între anii 2000-2011, s-au efectuat ample lucrări de restaurare și extindere a bisericii. Resfințirea lăcașului de închinare a avut loc în data de 13 noiembrie 2011.