Ultima excursie din cadrul Programului eparhial Nicio protoierie fără o călătorie! a fost organizată de Protoieria Focșani I, prin Parohia Găgești din comuna vrânceană Bolotești, în perioada 1-6 septembrie 2024. Astfel, 46 de copii, rezidenți în centrele pentru mame și copii – victime ale violenței domestice –, precum și din familii cu dificultăți materiale, însă cu rezultate bune la învățătură, au beneficiat de un sejur la malul mării, în stațiunea constănțeană Năvodari.

Copiii Vrancei au trăit o experiență unică, marcantă, pentru că majoritatea au avut prima ocazie din viață să vadă marea cu propriii ochi. Ei au participat la o serie de activități, precum: sesiuni de învățare a înotului – sub supravegherea unor instructori –, jocuri și competiții sportive pe plajă, excursii la obiective turistice și culturale, toate oferind noi oportunități de învățare și explorare. Activitățile respective au facilitat formarea de noi prietenii și întărirea legăturilor de comunitate.

„Excursia a fost pentru copii și o oportunitate de a uita de grijile cotidiene, de a experimenta momente de fericire și relaxare. Cele șase zile petrecute la mare au fost prilej de bucurie sufletească, învățare și descoperire. Călătoria a avut un real succes și ne dorim ca această inițiativă să fie doar începutul unui lung șir de activități care să aducă lumină și bucurie în viețile celor implicați” – a declarat pr. Marian Tudor, paroh al Parohiei Găgești.

Programul Nicio protoierie fără o călătorie!, desfășurat în perioada mai-septembrie 2024, l-a completat pe cel de excursii culturale și tabere, organizat în mod tradițional de Arhiepiscopia Buzăului și Vrancei, cu încă 6 excursii: în Vrancea (Protoieria Panciu, 23 mai, 14 copii), la Iași (Protoieria Focșani II, 20 iunie, 25 de copii), în Dobrogea (Protoieria Râmnicu Sărat, 18-19 iulie, 34 de copii), la Sibiu (Protoieria Pătârlagele, 1-2 iulie, 31 de elevi; protoieriile Buzău I și Buzău II, 26-27 august, 50 de copii) și la Năvodari (Protoieria Focșani I, 1-6 septembrie, 46 de copii), reunind un total de 200 de beneficiari.