Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Ciprian, Arhiepiscopul Buzăului și Vrancei, preoții din cercul pastoral Vernești au derulat Proiectul E Crăciun pentru toți copiii, care a avut drept beneficiari aproape 500 de elevi de la unitățile de învățământ din comuna buzoiană.

Înaintea vacanței de Crăciun, clericii au mers pe la toate școlile și grădinițele din Vernești, pentru a le oferi copiilor daruri, constând în iconițe, cărți de rugăciuni, fructe și dulciuri. Preșcolarii și școlarii, alături de profesorii de religie și celelalte cadre didactice, i-au întâmpinat cu multă căldură pe slujitorii sfintelor altare și împreună au povestit, au cântat colinde și au rostit poezii.

Prin această activitate s-a dorit facilitarea unei legături mai apropiate între copii și Biserică, precum și conștientizarea sensului adevărat al sărbătorii Nașterii Domnului.

Pr. Iulian-Cătălin Ioniță

Parohia Valea Teancului – Zorești