Sfântul Sinod al Bisericii Ortodoxe Române s-a reunit în rugăciune în Joia Mare, 25 aprilie 2019, la Catedrala Patriarhală. Ierarhii au oficiat Vecernia unită cu Liturghia Sfântului Vasile cel Mare, în cadrul căreia a avut loc sfințirea Marelui Mir.

Anterior începerii slujbelor amintite, Patriarhul României a sfințit racla în care vor fi așezate moaștele Sfintei Mucenițe Filofteia de la Curtea de Argeș.

Marele Mir sfințit în cadrul slujbei din Joia Mare a fost preparat în primele trei zile din Săptămâna Pătimirilor, la Mănăstirea Duminica Sfinților Români din apropierea Capitalei.

Sfințirea Marelui Mir a avut loc în Biserica Ortodoxă Română pentru a 22-a oară de la primirea autocefaliei. Evenimentul s-a petrecut exact în ziua în care se împlinesc 134 ani de la emiterea Tomosului de autocefalie de către Patriarhia Ecumenică.

Ultima dată, Biserica noastră a sfințit Marele Mir în 2010.

Află 10 lucruri mai puțin cunoscute despre Sfântul și Marele Mir.

La Liturghia oficiată în Joia Mare a fost sfințit un Sfânt Agneț special, care va fi uscat și, apoi, sfărâmat în a treia zi de Paști. Miridele rezultate sunt folosite ca Împărtășanie pentru bolnavi, copii și în situații speciale. Această Sfântă Împărtășanie este păstrată în Chivotul din Sfântul Altar, pe Sfânta Masă.

Sursa: basilica.ro