Credincioşii Parohiei vrâncene Salcia au participat în număr mare, duminică, 7 septembrie 2014, la sfinţirea bisericii cu hramul „Sfântul Ierarh Nicolae“ din localitate. Slujba de târnosire şi Sfânta Liturghie au fost oficiate de Înaltpreasfinţitul Părinte Ciprian, Arhiepiscopul Buzăului şi Vrancei.

Locaşul de cult, oricât l-am înnoi noi şi l-am înfrumuseţa, nu este suficient de strălucitor, dacă nu este plin de credincioşi. Dumneavoastră sunteţi podoaba sau frumuseţea oricărui sfânt locaş, întrucât, dacă rămâne gol pe dinăuntru, atunci mai vine din când în când câte un vizitator. Ori, menirea unei biserici sfinţite nu este doar aceea de a fi admirată din afară sau din interior; ne uităm la pictură, încercăm să descifrăm ce sfinţi sunt pe pereţi, şi aşa mai departe. Biserica are acest scop: să ne cuprindă pe toţi cei botezaţi în numele Sfintei Treimi în interiorul ei şi să ne conducă spre Împărăţia lui Dumnezeu“, a spus Înaltpreasfinţia Sa.

La momentul rânduit, ierarhul a hirotonit în treapta de diacon pe tânărul teolog Vasile Manea.

Locaşul de cult din Parohia Salcia a fost ridicat în perioada 1945-1949. În ultimii ani, s-au realizat importante lucrări de restaurare şi înfrumuseţare a bisericii, prin strădania preotului paroh, Ovidiu Florin Bordea, care a fost ajutat de enoriaşi.