Capela cu hramul „Sfinţii Apostoli Petru şi Pavel” din parohia buzoiană „Sfânta Cuvioasă Parascheva” a fost sfinţită duminica aceasta. Slujba de târnosire a fost oficiată de Înaltpreasfinţitul Părinte Ciprian, Arhiepiscopul Buzăului şi Vrancei. Chiriarhul, împreună cu un sobor de preoţi şi diaconi, a oficiat apoi Sfânta Liturghie în biserica mare a parohiei.

Capela a fost ridicată între anii 2010-2013, prin contribuţia unor binefăcători, a enoriaşilor din parohie, dar şi cu sprijinul autorităţilor locale. Parohia „Sfânta Cuvioasă Parascheva” desfăşoară o bogată activitate social-filantropică şi cultural-educaţională.

După slujba de sfinţire, toţi credincioşii – bărbaţi, femei şi copii, au putut trece prin Sfântul Altar, pentru a se închina.

La final, Înalpreasfinţitul Părinte Arhiepiscop Ciprian i-a dăruit preotului paroh Sava-Popa Gheorghe o cruce de binecuvântare, în semn de apreciere pentru întreaga activitate.