La începutul anului școlar 2022-2023, 100 de elevi buzoieni și vrânceni, din clasele primare și gimnaziale, provenind din familii numeroase, aflate în impas, sau din centre sociale, au fost beneficiarii unui proiect demarat de Sectorul Social-filantropic și misionar al Arhiepiscopiei Buzăului și Vrancei, în parteneriat cu toate cele 7 protoierii din Eparhie. Proiectul a urmărit pregătirea copiilor pentru școală, prin oferirea de ghiozdane noi, complet echipate cu rechizitele necesare, în funcție de nivelul de învățământ.

Astfel, preoții din mai multe localități i-au selectat pe elevii cu rezultate bune la învățătură, apoi i-au invitat la bisericile parohiilor de care aparțin, pentru a le dărui ghiozdanele.

Prin această activitate, Arhiepiscopia Buzăului și Vrancei a venit în întâmpinarea nevoilor materiale pe care le au elevii din familii cu posibilități financiare reduse, întrucât educația reprezintă o șansă pe care trebuie să o aibă, în mod echitabil, toții copiii.