Pentru copiii din Parohia Verdea, Protoieria Panciu, vacanța a debutat cu participarea la o tabără de creație, intitulată Tabăra de vară la noi acasă, care s-a desfășurat în tinda bisericii „Sfântul Nicolae” din satul Verdea, cu sprijinul preotului paroh Cristescu Liviu Georgică. Aceasta face parte din Proiectul Pași spre lumina lui Hristos, realizat de membrele Societății Naționale a Femeilor Ortodoxe Române – Arhiepiscopia Buzăului și Vrancei din Protoieria Panciu, cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Arhiepiscop Ciprian și prin implicarea părintelui protoiereu Cristinel Popa.

Tabăra a avut loc în perioada 15 – 20 iunie 2022, sub forma unor ateliere de pictură, de țesături tradiționale și împletituri, dar și sub forma unui cerc de lectură, fiind prilej de bucurie pentru 20 de copii ai Parohiei Verdea.

Atelierul de pictură pe sticlă „Icoana – fereastră spre cer”, coordonat de dna prof. Chelaru Adriana, a urmărit parcurgerea algoritmilor de realizare a icoanelor pe sticlă și pregătirea acestora pentru o expoziție. În cadrul atelierului de țesături și împletituri „Țesăturile învie tradiția”, coordonat de dle prof. Panaete Lenuța și Cristescu Maria, copiii au realizat tapiserii împletite din sfoară și și-au însușit tehnica de realizare a tapiseriilor în scoarță.

Cercul de lectură „12 prințese și împărătese adevărate”, coordonat de dna prof. Chelaru Adriana, a cuprins lecturarea de cărți moralizatoare și conversații pe marginea textelor, în vederea deprinderii adevăratului comportament creștin, constituind un minunat dar pentru copii, care, prin frumusețea și sensibilitatea narațiunii, a reușit să le modeleze și să le lumineze sufletul.

Împletind învățătura cu jocul, aceste activități recreative au vizat îmbogățirea orizontului spiritual al micilor creștini, oferirea unei alternative de petrecere a timpului liber departe de dispozitivele electronice și dezvoltarea de calități precum imaginația, creativitatea, îndemânarea, sociabilitatea, pentru a căpăta încredere în ei și a învăța lucruri noi, prin joc.