Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Arhiepiscop Ciprian, la începutul lunii iulie 2023, membrele Societății Naționale a Femeilor Ortodoxe Române – Arhiepiscopia Buzăului și Vrancei (SNFOR – ABV) din Protoieria Panciu au deschis seria taberelor de creație, denumite generic Tabăra de vară la noi acasă, în cadrul Proiectului educațional Pași spre Lumina lui Hristos, ajuns la a II-a ediție.

Prima tabără s-a desfășurat în Parohia Verdea și a reunit 23 de copii, care au participat la diverse ateliere, având ca obiective generale integrarea tinerilor în viața liturgică a parohiei, formarea atitudinii creștine și dezvoltarea simțului estetic al elevilor, prin derularea unor activități menite să contribuie la formarea de noi abilități și deprinderi. Astfel, în biserica „Sfântul Nicolae” a Parohiei Verdea, pe parcursul celor 5 zile de tabără, copiii s-au bucurat de următoarele ateliere de lucru sau de creație, coordonate de dle profesoare Adriana Chelaru și Maria Cristescu, alături de pr. paroh Liviu-Georgică Cristescu: „Cântăm și slavă Lui Dumnezeu dăm” – însușirea și interpretarea unui repertoriu de pricesne, precum și exprimarea sentimentului creștin prin cântecul religios; „Ne jucăm și despre Dumnezeu aflăm” – consolidarea cunoștințelor religioase prin jocuri, ghicitori și rebusuri; „Frumosul prin ochi de copil” – însușirea noțiunilor de bază ale desenului; „Scrie și șterge! Scrie iar și iar, și iar…” – realizarea unor semne de carte, după model sau din imaginație; „Exersând, dobândim pricepere” – însușirea deprinderilor de a împleti brățări de mână, model simplu sau „în coadă de pește”, și de a armoniza culorile; „Din grădina Ta, Doamne!” – activitate în cadrul căreia copiii au adunat flori proaspete de câmp, din arealul parohiei, și au împletit coronițe. Fiecare zi s-a încheiat cu o agapă creștină, oferită de parohia vrânceană.

La sfârșitul taberei, copiii au fost răsplătiți cu diplome, acatiste și alte cărți religioase. Cu aceeași ocazie, au fost premiați și participanții la alte concursuri de creație, atât regionale, cât și internaționale.

Dăruirea și dragostea cu care membrele SNFOR – ABV din Protoieria Panciu au pregătit și organizat atelierele de lucru, sub coordonarea pr. protoiereu Cristinel Popa și cu sprijinul pr. Liviu-Georgică Cristescu, au făcut ca zilele petrecute în Tabăra de vară la noi acasă să devină amintiri de neuitat pentru cei mai tineri creștini ai Parohiei Verdea.