Capela „Sfântul Mare Mucenic și Tămăduitor Pantelimon” din cadrul Spitalului Județean de Urgență Buzău și-a cinstit joi, 27 iulie 2023, ocrotitorul spiritual. Sfânta Liturghie a fost săvârșită de părintele Ionuț Constantin, consilier la Sectorul Social-filantropic și misionar al Arhiepiscopiei Buzăului și Vrancei, împreună cu părintele Iulian Raicovici, preotul de caritate al unității medicale, și părintele Ciprian Crăciun, de la Parohia Sorești.

La sărbătoarea hramului au participat cadre medicale, pacienți, precum și numeroși credincioși din municipiul Buzău.

În cuvântul de învățătură, pr. consilier Ionuț Constantin a vorbit despre viața și minunile Sfântului Pantelimon, care a rămas în conștiința Bisericii lui Hristos drept ocrotitor al medicilor și vindecător al tuturor celor bolnavi, dar și despre datoria fiecărui credincios de a-i urma exemplul, alinând suferința aproapelui prin faptele milei trupești și prin rugăciune.

La final a fost oficiată slujba Parastasului pentru ctitorii sfântului lăcaș, mutați la Domnul. Cu acest prilej au fost pregătite 250 de pachete cu alimente, care au fost oferite credincioșilor prezenți.

Capela Spitalului Județean de Urgență Buzău fost construită în perioada 2002-2005, fiind târnosită în data de 7 mai 2005.