Înaltpreasfințitul Părinte Ciprian, Arhiepiscopul Buzăului și Vrancei, i-a vizitat duminică, 23 iulie 2023, pe credincioșii din municipiul Focșani. Ierarhul a săvârșit Sfânta Liturghie în biserica Parohiei Săpunaru, cu hramul „Nașterea Maicii Domnului”, răspunsurile la strană fiind date de Corul Psaltic Misionar „Sfântul Roman Melodul” al Eparhiei.

Soborul slujitor a fost alcătuit din pr. Aurel Boțan, protopop al Protoieriei Focșani I, pr. pensionar Alexandru Capră, pr. paroh Mircea Gavrilă și pr. Daniel Lemnaru-Argatu (Parohia Slobozia Ciorăști).

Reflectând asupra pericopei evanghelice a Duminicii a 7-a după Rusalii (vindecarea a doi orbi și a unui mut din Capernaum – Matei 9, 27-35), Arhipăstorul Buzăului și Vrancei a rostit o omilie despre puterea credinței în viața creștinului.

În cadrul Sfintei Liturghii, tânărul Paul-Constantin Avram, absolvent de Teologie Pastorală și ostenitor la Centrul Eparhial, a fost hirotonit în treapta de diacon, pe seama Catedralei Voievodale „Adormirea Maicii Domnului” din municipiul Buzău.

Biserica „Nașterea Maicii Domnului”-Săpunaru din Focșani este monument istoric, fiind zidită în anul 1783 de către Dinu Săpunaru, Ioniță Margoș și Ioniță Blănaru.