Schitul Săseni, metoc al Arhiepiscopiei Buzăului și Vrancei, și-a cinstit joi, 20 iulie 2023, ocrotitorul, pe Sfântul Prooroc Ilie Tesviteanul. Sfânta Liturghie de hram a fost săvârșită de Chiriarhul locului, Înaltpreasfințitul Părinte Arhiepiscop Ciprian, în altarul de vară al așezământului monahal din comuna buzoiană Vernești.

Din soborul slujitor au făcut parte: pr. Costică Panaite, directorul Editurii Eparhiale; arhim. Calinic Marti, egumenul Schitului Săseni; protos. Macarie Gherghe, egumenul Schitului Ciobănoaia; ierom. Sofronie Nechita, starețul Mănăstirii Mușinoaiele; pr. Claudiu Panait și pr. Dragoș-Mihail Olteanu, consilieri eparhiali; pr. Constantin Călin, protopop al Protoieriei Buzău I; pr. Grigore Toader (Parohia Feldru I, județul Bistrița Năsăud); pr. Ioan Ploscaru (Parohia „Sfânta Cuvioasă Parascheva” din Focșani); pr. Georgică-Vasile Rotărescu (Parohia Săseni); pr. Nicușor Stan (Parohia Gura Aninoasei); pr. Iulian-Cătălin Ioniță (Parohia Valea Teancului – Zorești); pr. Răzvan-Valeriu Drăgoi (Catedrala Voievodală „Adormirea Maicii Domnului” din Buzău.

Predica a fost rostită de pr. Costică Panaite, care a vorbit despre viața și faptele minunate ale Sfântului Prooroc Ilie Tesviteanul.

În cuvântul adresat celor prezenți, Părintele Arhiepiscop Ciprian a explicat că „Proorocul Ilie este un sfânt popular și, în același timp, temut, pentru că, pe lângă credincioșia sa față de Dumnezeu, râvna față de cele sfinte și compasiunea pe care a avut-o față de poporul său rătăcit de la dreapta credință, s-a remarcat și ca un om al dreptății. De aceea a fost numit «al doilea Înaintemergător al venirii lui Hristos», iar despre Sfântul Ioan Botezătorul se spune că a venit «cu duhul și puterea lui Ilie» (Luca 1, 17), similitudine între cei doi mari prooroci, amândoi reprezentanții dreptății lui Dumnezeu”, a menționat Ierarhul.

La momentul îndătinat din cadrul Sfintei Liturghii, tânărul diacon Mihail Ștefan a fost hirotonit în treapta de preot, pe seama Parohiei Dara din Protoieria Buzău I, județul Buzău.

Sărbătoarea hramului s-a încheiat cu oficierea unei slujbe de pomenire pentru ctitorii și slujitorii Schitului Săseni, trecuți la cele veșnice. Răspunsurile liturgice au fost oferite de Corul Psaltic Misionar „Sfântul Roman Melodul” al Eparhiei Buzăului și Vrancei.