Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Ciprian, Arhiepiscopul Buzăului și Vrancei, în Parohia „Sfântul Gheorghe” din orașul Nehoiu a avut loc joi, 3 octombrie 2024, cea de-a 14-a acțiune de donare de sânge din cadrul Campaniei naționale Donează sânge, salvează o viață!, inițiată de Patriarhia Română.

Un număr impresionant de preoți și credincioși au răspuns pozitiv la apelul lansat de parohia nehoiană, care a derulat activitatea în colaborare cu Centrul de Transfuzie Sanguină (CTS) Buzău, Protoieria Pătârlagele și Societatea Națională a Femeilor Ortodoxe Române din Arhiepiscopia Buzăului și Vrancei (SNFOR-ABV). Dintre cei 123 de voluntari programați pentru această dată, 118 au fost apți pentru donare, recoltându-se o cantitate de aproximativ 53 de litri de sânge.

Având în minte cuvintele: „Mai fericit este a da decât a lua” (Faptele Apostolilor 20, 35) și dorind să venim în întâmpinarea nevoii acute de sânge din spitale, dar și cunoscând că numărul persoanelor dornice să participe la această campanie este mult mai mare, Parohia „Sfântul Gheorghe” din Nehoiu va organiza, în viitorul apropiat, o nouă astfel de acțiune umanitară.

Mulțumim donatorilor și echipei medicale de la CTS Buzău, rugând pe Bunul Dumnezeu să răsplătească jertfele tuturor, după milostivirea Sa!

Pr. Bogdan Furtună

Parohia „Sfântul Gheorghe” – Nehoiu