CUPRINS

• Grija față de suflet, prioritate a vieții creştine (pag. 1)
  • Odovania Praznicului Înălțării Domnului, la Catedrala Voievodală din Buzău (pag. 5)
  • Slujire arhierească la Catedrala Voievodală Adormirea Maicii Domnului din Buzău (pag. 6)
  • Traducere din Erminia dumnezeieştii Biserici (pag. 6)
  • Sfințirea noii biserici din localitatea Tigoiu, județul Buzău (pag. 7)
  • Praznicul Pogorârii Sfântului Duh, sărbătorit la Catedrala Arhiepiscopală din Buzău (pag. 8)
  • Resfințirea bisericii Parohiei Tronari, județul Buzău (pag. 10)
  • Hram la Mănăstirea Rogozu, județul Vrancea (pag. 10)
  • Pictura bisericii Parohiei Odobasca de Munte, județul Vrancea, a fost sfințită (pag. 11)
  • Înaltpreasfințitul Părinte Arhiepiscop Ciprian a liturghisit în Parohia Vărsătura, județul Vrancea (pag. 11)
  • A doua ediție a Proiectului Caravana prieteniei, în Protoieria Focşani I (pag. 12)
  • Preoții din protoieriile Buzău I şi Râmnicu Sărat, reuniți în conferință (pag. 13)
  • Conferința semestrială de primăvară a preoților din protoieriile Buzău II şi Pătârlagele (pag. 13)
  • Conferințe preoțeşti în județul Vrancea (pag. 14)
  • Piesa de teatru Dincolo de orice (pag. 14)
  • Tabăra de familie Din Putna Vrâncioaiei în Putna lui Ștefan cel Mare (pag. 15)
  • Editorial – Preotul mărturisitor Gabriel Cocora (pag. 17)
  • Interviu – Jertfa părintelui Gabriel Cocora, văzută prin ochii copiilor săi (pag. 21)
  • Articol invitat – Poate oferi Canonul 15 de la Sinodul I-II (861) legitimitate pentru schismă? (pag. 25)
  • Articol eparhial – Centenar Gabriel Cocora (pag. 29)
  • Agenda de lucru (luna iunie 2017) a Înaltpreasfințitului Părinte Arhiepiscop Ciprian (pag. 31)