Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Ciprian, Arhiepiscopul Buzăului și Vrancei, Protoieria Râmnicu Sărat a organizat joi, 17 martie 2022, prin intermediul Parohiei „Sfânta Cuvioasă Parascheva” din municipiul Râmnicu Sărat și în colaborare cu Centrul de Transfuzie Sanguină Buzău, o nouă acțiune de donare de sânge, în cadrul campaniei naționale Donează sânge, salvează o viață!.

Parohia a pus la dispoziția caravanei mobile a Centrului de Transfuzie Sanguină Buzău un spațiu pentru desfășurarea activității și a îndemnat credincioșii să răspundă afirmativ cererii de ajutorare a semenilor lor, pentru care acest gest înseamnă o șansă la viață.

Acțiunea a reunit 80 de persoane din întreg municipiul Râmnicu Sărat, care au donat aproximativ 38 de litri de sânge. Fapta aceasta, săvârșită voluntar, în mod special în perioada Postului Sfintelor Paști, nu reprezintă altceva decât o concretizare a iubirii față de aproapele nostru.