În zilele de 3 și 4 septembrie 2024, cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Ciprian, Arhiepiscopul Buzăului și Vrancei, Protoieria Panciu a organizat o frumoasă activitate cultural-educativă, prin implicarea Parohiei Corbița și a Asociației „Eu, tu și ei”: o tabără de lectură și dezvoltare personală la Școala Gimnazială Șerbănești din comuna vrânceană Corbița.

Cu un număr de 50 de copii participanți, evenimentul a presupus desfășurarea de jocuri și activități în aer liber, lectură și concursuri, cu sprijinul mai multor persoane și instituții: doamna Silvia Vrînceanu-Nichita, coordonatoarea echipei „C@rte în sate”, cadrele didactice ale Școlii Gimnaziale Șerbănești, o echipă de specialiști din cadrul Institutului Național de Cercetare-Dezvoltare pentru Chimie și Petrochimie (ICECHIM) București, dar și alți parteneri ai Asociației „Eu, tu și ei”.

La final, reprezentanții asociației au vizitat biserica de lemn din satul Lărgășeni – monument istoric, filie a Parohiei Corbița – și au rămas impresionați de frumusețea lăcașului de cult.

Pr. protopop Cristinel Popa

Protoieria Panciu