Înaltpreasfințitul Părinte Ciprian, Arhiepiscopul Buzăului și Vrancei, a sfințit, duminică, 4 septembrie 2016, biserica Filiei Bahnele din Parohia vrânceană Neculele, Protoieria Focșani II. Alături de un sobor de preoți și diaconi, ierarhul a oficiat în continuare Sfânta Liturghie, în locașul de cult cu hramul Adormirea Maicii Domnului, răspunsurile liturgice fiind date de Grupul psaltic misionar Sfântul Roman Melodul al Eparhiei.

În cuvântul de învățătură adresat credincioșilor prezenți la slujbă, Înaltpreasfinția Sa a explicat semnificațiile duhovnicești ale pericopei evanghelice din Duminica a 11-a după Rusalii, de la Sfântul Evanghelist Matei, capitolul 18, versetele de la 23 la 35, care ne-a relatat Pilda datornicului nemilostiv.

După încheierea Sfintei Liturghii, Înaltpreasfințitul Părinte Arhiepiscop Ciprian a binecuvântat noua casă praznicală, construită în apropierea bisericii filiale.

În semn de apreciere pentru întreaga sa activitate pastorală și administrativă, preotul Potop Constantin a fost hirotesit sachelar, un rang bisericesc ce îi conferă dreptul de purta brâu albastru.

Locașul de cult al Filiei Bahnele a fost ridicat din temelie între anii 1990-1992, pe locul altei biserici mai vechi, dispărută în 1908. În perioada 2010-2016, la inițiativa actualului paroh, Potop Nicolae, și a preotului coslujitor, Potop Constantin, prin contribuția enoriașilor, a domnului Baciu Militon, a Secretariatului de Stat pentru Culte și a Primăriei comunei Vintileasca, s-au efectuat ample lucrări de consolidare și renovare a sfântului locaș, s-au construit cele două abside și au fost refăcute turla mare, acoperișul, zugrăveala exterioară și pardoseala.

Biserica a fost dotată cu mobilier și obiectele de cult necesare, fiind împodobită cu pictură în tehnica frescă, între anii 2014-2015, iar Sfânta Masă a fost refăcută din marmură.